Koolituse eest vastutab kogu meeskond

Kadri Kiigema
Eesti Päevaleht
18. 09.2006
Koolitusjuht üksi ei saa kogu koolitusvaldkonna ja õppimise tõhususe eest üksi
vastutada. Vastutus peab olema jagatud kõigi organisatsiooni tasandite ja arengupartnerite – koolitajate ja koolitusasutuste vahel võrdselt. Lisaks vastutusele on heade tulemuste eelduseks ka organisatsiooni eri tasandite vahel toimuv koostöö, juhtide ja sihtgruppide kaasatus koolitustegevuse planeerimisse ning organisatsiooni arendamise ja koolitusjuhi rolli väärtustamine.
Koolitusjuhid leiavad, et koolitus-arendusvaldkonnas on heade tulemusteni jõudmiseks oluline kõigile arusaadavate ja vatuvõetavate protseduurireeglite olemasolu, koolitusvaldkonda reguleerivate dokumentide seotus organisatsiooni strateegiliste eesmärkidega, järjekindel ja eesmärgistatud tegutsemisviis ning ka koolitusjuhi enesekehtestamise oskus.
Kõik koos
Kes vastutab või mis tagab aga tegelikult koolituse tulemuslikkuse? Koolitus kui meeskonnatöö tähendab kõigi osapoolte maksimaalset kaasatust ja toetust. Kui organisatsioonis on õppimine kujunenud eluviisiks, mitte kohustuseks, siis tõstab see motivatsiooni ja loob hoiakuid, mis aitavad inimestel tõ-husamalt õppida ja teadmisi ka töös kasutada. Koolitusjuhi ees-märgiks on sõnastada vajadus ja probleemid ümber nii, et neist saaks lähteülesanne, mis aitab koolitajal pakkuda välja omapoolse nägemuse.
Tallinna ülikooli organisatsioonikäitumise magistrant Riina Beljajev leidis oma uurimuses järgmist:
eeldusel, et
koolitus on
muutunud organisatsiooni strateegiliseks tugifunktsiooniks, tingib see koolitusjuhi rolli muutumise koolituse organiseerijast ja vahendajast koolitussüsteemi arendajaks ning organisatsiooni koolituskultuuri kujundajaks.
Beljajev viis Tallinna üle 500 töötajaga organisatsioonides läbi uuringu, et selgitada koolitusjuhi rolli ja mõju organisatsiooni strateegilisele juhtimisele. Ta leiab, et selleks, et koolitustegevus oleks tõeliselt tulemuslik, peab koolitusjuht spetsialisti või esmatasandi juhi staatusest kasvama vähemalt keskastmejuhiks ja olema enam kaasatud organisatsiooni juhtkonna tegevusse.
Koolitusjuht
Koolitusjuhi roll
Vahendaja ja korrastaja
•• Suurtes organisatsioonides on koolitusjuhi roll (tööülesanded, -eesmärgid, vastutus, asend struktuuris, staatus) selgelt määratletud.
•• Koolitusjuhi roll on olla organisatsiooni koolitustegevuse korraldaja ja vahendaja.
•• Koolitusjuht on organisatsioonis spetsialisti või esmatasandi juhi staatuses ja tal ei ole seetõttu võimalust mõjutada organisatsiooni strateegilist juhtimist.
Allikas: Riina Beljajev