Kuidas leida sobiv koolitus nii töötajale kui ka tööandjale

Kristi-Jette Remi
Eesti Päevaleht
30.08.2004
Eesti Päevaleht Hea koolituse ja koolitaja leidmine on tõsine katsumus. Kui koolitust on vaja korduvalt, on kõik lihtne. Varasemad kogemused ning olemasolevad koolituspartnerid aitavad leida sobiva lahenduse.
Uue teema puhul lähevad käiku kõikvõimalikud vahendid ja kanalid - kolleegide-koolitusjuhtide, sõprade-tuttavate kogemused ja soovitused, koolitusinfot koondavad veebilehed, internetiotsingud ning ajakirjanduses ilmunud koolitusfirmade reklaamid.
Tundmatus valdkonnas võib otsustajaks olla ka kõhutunne. Näiteks paar aastat tagasi vene keele kursust valides aitas otsustada varasem koolitusfirmas töötamise kogemus.
Koolitusjuhtide meetodid koolituse ja koolitaja valikul ei ole viimase kolme aastaga eriti muutunud. 2001. aastal Kersti Türki poolt läbi viidud personali koolituspoliitika küsitlustulemustest selgus, et olulisteks valikukriteeriumiteks olid varasem koostöö, lektori/treeneri isiksus, koolitusfirma tuntus ja kursusetasu.
AS Kristiine Kasiino personaliarendusjuhi Maria Kütti sõnul on peamiseks kriteeriumiks treeneri põhjalikud teadmised, isiklik kogemus ses valdkonnas ja võime kohaneda koolitatavatega.
Stora Enso Timber AS Baltic Production Group'i personalijuht Ülle Matt soovitab kursuse hinna ja kvaliteedi analüüsimisel arvestada ka varjatud kuluga - koolitusel käimisele kulutatud tööajaga, mis tihtipeale kruvib tegeliku koolituse hinna kõrgeks.
Töölepingu-alased koolitused
Algava koolitushooaja koolituskalendreid vaadates paistab silma, et väga palju pakutakse töölepingu alast koolitust. Uus töölepingu seaduse eelnõu on kütnud kirgi juba üle aasta ja siiani ei ole seadust Riigikogus vastu võetud. Vaatamata sellele korraldatakse jätkuvalt selleteemalisi koolitusi.
Soovitan töölepingu koolitusest huvitatutel hoolikalt tutvuda koolituse programmiga, et veenduda selle praktilises väärtuses. Töösuhteid reguleerivate õigusaktide tundmine on vajalik nii töötajale kui ka tööandjale, kuid praegu ei tea veel keegi öelda, kui kaua võtab uue seaduse vastuvõtmine aega ja millisel kujul see lõpuks vastu võetakse.
Koolitusturg
Ligi 500 tegutsejat
Eesti koolitusturg on kirju. On suuri ja nimekaid koolituskontserne, kellel varuks arvukas koolitajate ja koolitusteemade baas. On üksiküritajaid, kelle leivanumbriks üks kindel teema. Justiitsministeeriumi registrite osakonna andmetel on Eestis registreeritud ettevõtetest 19. augusti seisuga märkinud üheks tegevuseks muuhulgas ka koolituse 1194 äriühingut, FIE-t ning MTÜ-d.
Eesti Täiskasvanute Koolitajate Assotsiatsiooni ANDRAS hinnangul on tegutsevaid koolitajaid (v.a. FIE-d) siiski vaid 459-500 ringis. K-J.R