Menukad koolitused maandavad stressi ja toovad meeskonda energiat

Teeli Remmelg
Äripäev 02.11.2005
Koolitusfirmade hinnangul tellivad ettevõtted sisekoolitustena enim meeskonna motiveerimist ja stressi maandamist.
Tööpingeid ja -stressi on võimalik vähendada treeningute-koolituste kaudu, sellega väldime personali läbipõlemist, mis on iga ettevõtte huvi. Ettevõtted püüavad hoida oma töötajaid.
“Olulised märksõnad koolituse tellimisel on motivatsiooni tõstmine, stressi maandamine ehk energia lisamine, meeskonnasuhete parandamine ja ressursi hindamine ja rakendamine,” loetlevad Meeskonnakoolituse OÜ koolitajad Piret Bristol ja Ülo Vihma
“Koostöötreeningute nõudlus viitab vajadusele saavutada meeskonnas eesmärkide täitmiseks sünergiat. Kuna alati on tegemist konkreetsete isiksustega, kes mõjutavad koostööd oma unikaalsel viisil, vajatakse psühholoogilist tarkust, toimivaid mudeleid, et ühelt poolt osata enda toimimist terviklikult analüüsida ning teistelt poolt ei osata ise muutusi sisse viia. Oluliseks märksõnaks on tõusnud erinevate juhtimistasandite ning struktuurüksuste omavaheline koostöö,” arvab Anneli Varjun Meta-Profitist.
Ka tekitab ühiskonna areng nõudlust enesekehtestamistreeningute järele – koormus ja vastutus üha suureneb, ülesanded muutuvad kompleksemaks ja nõudmised kasvavad.
Inimeste võimed on aga siiski piiratud ning tekib kriitiline hetk, kus tuleb hakata kaitsma oma isikuruumi, seadma selgemaid piire selleks, et olla efektiivne ning säilitada töövõimet.
Juhid tõdevad, et nn pehmed koolitused annavad rohkesti positiivset tagasisidet. Tulemusena paraneb ettevõtte sisekliima ning saadakse paremini aru ühistest eesmärkidest, usub Juuli Laanemets Kontakt Konverentsidest.
Inimesed tahavad õppida valitsema oma vaimu ja keha
Milliseid koolitusi tellitakse praegu koolitusfirmadelt kõige enam?
Karin Laur, EBS Juhtimiskoolituse Keskus: Üha enam soovitakse meeskonnas arendada pehmeid oskusi, nagu liidriksolek, läbirääkimiste pidamine, omavaheline suhtlemine ja koostöö.
Nõutumad on nn edu­-tain­ment koolitused, mis mängu kaudu inimeste koostöö- ja läbirääkimisoskust arendavad. Samuti on populaarsust kogumas isikliku arenguga seonduvad retreat-tüüpi koolitused, mis ei rõhu kompetentside arendamisele, vaid pakuvad enda sisse vaatamise võimalust koos juhendajaga: kuidas selgitada välja oma eesmärgid, kuidas neid saavutada.
Irene Teesalu, Helvetia Balti Partnerite OÜ: Enim nõutakse konkreetsete oskuste arendamist. Sellise koolituse puhul on osaleja jaoks alati olemas konkreetne tulemus. Viimase aja enim soovitud kursusteks on projekti- ja protsessijuhtimine, strateegiline planeerimine, enesekehtestamine ja motiveerimine
Kristi Prits, Lectus Koolitus ja Konsultatsioonid: Kõige suurem huvi on meeskonnatöö koolituste vastu, põhjusena näeme asjaolu, et ettevõtted on jõudnud sellisesse staadiumisse, kus tõdetakse, et ettevõtte edu taga on eelkõige ettevõtte enda töötajad ning üheks võimaluseks inimestevahelise koostöö parandamiseks on läbi viia meeskonnatöö koolitus.
Juuli Laanemets, Kontakt Konverentsid: Stressikoolitused muutuvad aktuaalseks koos sombuste ­sügisilmade tulekuga.
Nõutumad koolitused on toimetulek pingetega, stressi ohjamine ja läbipõlemise ennetamine. Ka loovuse koolitus annab ettevõtete töötajatele uut sära silmadesse.
Piret Bristol, Meeskonnakoolitus: Kuna oleme keskendunud meeskonnakoolitustele, siis neid meilt ka kõige rohkem küsitakse. Tahetakse seikluskoolitust nii looduses kui ka linnakeskkonnas. Aga ka juhtimise temaatikat: meeskonna juhtimine, stressi juhtimine, aja juhtimine. Ka on populaarsed suhtlusoskuste koolitused.
Anneli Varjun, Meta-Profit: Kõige suurem nõudlus koostöö- ning enesekehtestamistreeningute järele. Hitiks on tõusnud meeskonnatöö-actioni treeningud, milles sisalduvad psühholoogilised ülesanded ning sügav analüütiline pool. Jätkuvalt on kõrge tähelepanu isiksuse arengu treeningute suhtes – stressijuhtimine, motivatsioon, emotsionaalne tasakaal.
Andrus Kahn, Stern Koolitus: Inimesed tahavad oma ellu muutusi, et õppida efektiivsemalt valitsema oma vaimu ja keha ehk teisisõnu – oma elu. Ja nagu on ütelnud Gandhi: “Sa pead ise olema see muutus, mis Sa maailmas näha tahad”. Moes on ennastarendav mõtteviis.
Vahur Murutar, Self II: Kõige sagedamini küsitakse juhtimiskoolitusi. Sealjuures on praegune tellija oluliselt konkreetsem, võrreldes 20. sajandi tellijaga. Näiteks tellitakse palju koolitusi algajatele juhtidele rolli sisseelamiseks ning nn edasijõudnud juhtidele korraldatakse meeskonna juhtimise või enesejuhtimise kursusi. Meie hitt on meeskonnatreening juhtimismeeskondadele. Seda tellivad äriettevõtted, riigiasutused, ministeeriumid eesmärgiga suurendada juhtimismeeskonna ühtsust ja eesmärgikindlust ning usaldust ja koostöövalmidust juhtide hulgas.
Ma ei usu, et see on ajutine suund, vaid juhtimises nähakse enam lisaväärtust.
Intensiivne koolitus pole alati õige valik
Mari-Liis Järg
Self II koolitaja
Koolituse korraldamisel olen kokku puutunud erinevate tellijate soovide ja vajadustega ning märganud, kuidas klient on hädas endale sobiva teenuse valimisega.
Näiteks, klient palus viia läbi arenguvestluse koolitust. Lähemal uurimisel selgus, et ta soovib vaid ühepäevast loengut ettevõttes arenguvestlusi läbiviivatele töötajatele. Koolituse tulemuseks pidi aga olema väljatöötatud arenguvestluste süsteem ja osalejad pidid olema valmis kohe pärast koolituspäeva arenguvestlusi läbi viima.
Varem polnud ettevõtte töötajad arenguvestlusega kokku puutunud. Mulle tundus see ambitsioonikas eesmärk. Ettevõtte arenguvestluste süsteemi väljatöötamine on tunduvalt suurem töö kui üks päev koolitust.
See tundus ebarealistlik, sest koolitus tuleks veel ühendada praktiliste oskuste harjutamisega. Pidin jääma enda juurde, et ühe koolituspäevaga on võimalik tegeleda vaid teadmiste suurendamisega.
Olukord on keeruline, kui selge suund töötajate koolitamisel on juhtkonnas või meeskonnas läbi rääkimata. Siis võib koolitusturul pakutav pildi üsna kirjuks ajada. Ja alati ei piisa talupojamõistusest, et selgitada välja oma töötajatele sobiv koolitus ja teistest lihtsalt mööda minna.
Kui teie töölaual on kaks üsna sarnase kaaluga koolituspakkumist, mille peamine ja suhteliselt suur erinevus on vaid hind, siis kumma te valiksite? Odavama? Miks?
Tuleks siiski teha valik, mida konkreetselt selle koolituskursuse lõppedes osaleja rohkem teadma või oskama peaks. Siin kehtib reegel, et vähemaga saab rohkem. Piisavalt aega varudes suureneb tõenäosus, et õpitud oskused ka igapäevaellu rakendatakse.