Nippe enesetunde parandamiseks

Avasta pingemehhanism
Otsi vastuseid küsimustele "kuidas ma negatiivse pinge endas saavutan", "mida ma selle loomiseks mõtlen, kuulen või näen oma vaimusilmas". Personaalse pinge tekitamise mehhanismi avastamise läbi saab võimalikuks oma seisundi struktuuri mõistmine ja seeläbi kogu kogemuse muutmine.
Ära võta elu surmtõsiselt
Mõtle läbi oma väärtushinnangud, uskumused ja hoiakud, mis tekitavad sinus pinget, ebameeldivat enesetunnet või stressi. Muutes oma hoiakut probleemi, muutub kohe ka sinu enesetunne. Õpi nautima elu täna, siin ja just praegu, ning sa näed, kuidas vanadest eksimustest tekkinud mured hajuvad hommikuse uduna tõusva päikese ees.
Avarda oma vaadet
Sa leiad endalegi üllatuseks, et muutes konteksti ja laiendades probleemi käsitlemise tasandeid, muutub ka olukorra või sündmuse tähendus iseenesest.
Mängi tajupositsiooniga
Distantseeru probleemidest. Probleemi vaatlemine eemalt võimaldab sul paremini mõista olukorda. Mõtle end teise inimese (sõbra, naabri, psühholoogi, Buddha) rolli ja proovi vaadata ennast läbi tema silmade: mida nemad soovitaksid olukorraga toimetulekuks? Kui oleksid kärbes seinal, siis mida sa näeksid? Kuidas suhtuksid sellesse probleemi siis, kui oleksid 10-aastane?
Ära tee sääsest elevanti
Sageli oleme nördinud mõne inimeste käitumisest või tema sõnadest. Tunnista, et inimesed on kaugel täiuslikkusest. Ja et nad on väärt andestamist ja uut võimalust. Igas inimeses peitub jumalik säde – õhuta see leegiks ja sa näed, kuidas armastus sünnitab vastuarmastust.
Jälgi oma keha
Meie mõtted ja emotsioonid on otseselt seotud kehaga. Tee kindlaks pinges olevad kehaosad ning lõõgasta neid teadlikult. Mõnus massaaž, jalutuskäik metsas/pargis, aroomiteraapia või jooga vallandavad rõõmuhormoonide armee, mis aitavad kiiresti parandada sinu üldist enesetunnet.
Ära muretse ette
See, mis võib tulla, pole meie kontrolli all. Muretsemine on harjumus. Kui on võimalik ja kasulik tegutseda, siis tegutse, kui aga pole võimalik tegutseda, on muretsemine vaid enda piinamine. Pea meeles, et kõik sinu reageeringud on sinu kontrolli all ja sinu valitud. Olles teinud kõik, mis suutsid, lase tulemustel ise hoolitseda enda eest. Ole rahulik – rahulikkus on suuremeelsuse tunnus.
Õpi tagasiside kaudu
Pole läbikukkumist, on vaid tagasiside. Ühe ja sama käitumismustri järjepideval kordamisel pole mõtet loota erinevate tulemite saavutamist. Tagasiside oskuslik kasutamine on sinu arengu kuldvõtmeke.
Lase elul end juhtida
See, et inimene määrab ja juhib kõike, on illusioon. Lõdvesta enda haaret, lepi sellega, et alati polegi elus võimalik kõike mõista, kinni hoida või juhtida. Lihtsalt heida elumere lainetele pikali, kuula vaikset lainete loksumist ja naudi sooja, kollast päikest läbi helesiniste pilvede.
Märka positiivset
See, kuidas me maailma ja inimesi näeme, tingib meie hoiakud ja käitumise, mis omakorda tingivad meie saatuse, sh selle, mida me oma elus saavutame, ning ka selle, milline on meie iseloom. Kas klaas on pooleldi tühi või ikka pooleldi täis?
Kasuta aega efektiivselt
Õppides efektiivselt kasutama sulle antud aega, saad päranduseks kaasa efektiivsust toetavad muutused ka oma iseloomus. Võta endale piisavalt aega puhata ja magada, viibida sõprade ja lähedaste seltsis.
Vali, mida suhu pista
Sa oled see, mida sööd. Rohkem puu- ja juurvilju, vähem liha ja alkoholi. Aga sa tead ju seda niikuinii. Seega, küsi endalt, miks ma pole sellele vastavalt tänaseni käitunud? Otsusta, et alustad toitumisharjumuste muutmist 3 2 1 ja nüüd! Jah, just, nüüd ja kohe! Lisakosutust võid otsida "ladina köögist": vitamiinid B1 ja B6 aitavad kaasa sellele, et saaksid olla sütitavalt särav rõõmurull.
Ära usu halbu endeid
Number 13 ja must kass saagu nüüdsest sinu parimateks sõpradeks, hea ende ja õnne kuulutajateks. Rääkides ja käitudes kõikjal selle mõtte kohaselt, võid peagi tõdeda sarnaste hoiakute ilmnemist ka oma lähikondlaste hulgas – positiivsus on nakkav! Ja kui keegi viskabki sinu suunas porise palli, ära sunni end seda alati kinni püüdma. Pea meeles, et sul on õigus ka kummarduda ja pall vihiseb sust lihtsalt mööda.
Andrus Kahn
Postimees 23.11.2004