Tööstress ähvardab tipneda tõsise haigusega

Anneli Aasmäe
Postimees
15.01.2004
Nii Eesti kui Soome töötervishoiuarstide kinnitusel on tööstress siinmail laialt levinud probleem, mis võib tavalisest väsimusest areneda tõsiseks haiguseks ning nõuda põhjalikku ravi või suuri muudatusi töökohal.
Erinevate uuringute järgi kannatab tööstressi all iga kolmas inimene, pideva ja pingelise stressi küüsis vaevleb iga seitsmes. 28 protsenti Euroopa töötavatest inimestest kinnitab, et stress mõjutab nende tervist ja töövõimet.
Eilsel koolitusel «Tööga seotud vaimse tervise hälbed» ettekannetega esinenud Soome Töötervishoiuinstituudi spetsialist Teija Ahonen nentis, et mida vanemaks inimene saab, seda tõsisemaks tööstressi risk muutub.
Eesti Töötervishoiuarstide Seltsi esimehe Ahe Vilkise sõnul loetakse tööga seotud vaimse tervise häireteks eelkõige stressi, depressiivseid seisundeid ja läbipõlemissündroomi.
«Need kolm on nii Eestis kui kogu maailmas väga tõsiseks probleemiks,» kinnitas Vilkis.
Stressist läbipõlemiseni
Tööstressi tunnuseks on pingeseisund, mille põhju-seks on töö sisu, kolleegid või ülemus, töökorralduse või -keskkonnaga seotud probleemid.
Läbipõlemine väljendub üha süvenevas psüühilises ja füüsilises kurnatuses, tuimuses ja hoolimatuses oma töö suhtes, depressioonis ning teistes häiretes.
Psühhoterapeut Andres Silla sõnul tekib läbipõlemine eriti ruttu siis, kui inimene ei näe oma tööl mõtet ega missiooni, ning värsketel töötajatel, kes on ametisse asunud suurte lootuste ja entusiasmiga.
30-aastane tallinlane, kes töötab juhtival kohal finantsvaldkonnas ega soovinud oma nime avaldada, tunnistas, et kannatas kolm aastat tööstressi all. Pinge andis endast tunda närvivalude, nahaärrituste, unetuse ja meeleolu langusena.
«Stressi peamisteks põhjusteks olid ebaselged tööülesanded,» selgitas mees, kelle hinnangul langes tema töövõime stressi tõttu seitse korda. «Aga ka juhtkonna tugev surve anonüümsete süüdistusteni välja, teadmine, et ma ei suuda pakkuda seda, mida minult oodatakse, ja sellest tulenevalt rahulolematus iseendaga.»
Tuntud kokal, OÜ Rain Stuudio juhatuse esimehel Rain Käärstil sai aasta kõige ürituste- ja stressirohkem aeg jaanuari algul läbi ning pingelangusest jäi mees haigeks.
«Detsembris oli tööstress iseäranis suur,» nentis Käärst. «Iga ürituse toitlustuse organiseerimisel tuleb sõlmida palju kokkuleppeid, kogu aeg on vaja mõelda, kas kõik saab korda, ega üksteisest mööda ei räägita. Paar korda nägin ka unenägusid, kus pidu juba käis, aga mingeid toitusid polnud tehtud.»
Samas möönis Käärst, et talle meeldib, kui korraga on palju erinevaid asju käsil.
«Kerge stress hoiab pinget üleval ja on mõnes mõttes positiivne,» tunnistas ta.
Lahendus muutustes
Parima meetodina tööstressi seljatada nimetas Käärst sportimist, köögis toiduainetega eksperimenteerimist ja shokolaadi söömist - temal endal on mustadeks hetkedeks alati vähemalt kilo maiustust varutud.
Asjatundjat teavad, et tööstressi vähendamiseks tuleb muuta töökorraldust, -keskkonda või sisu või õppida pingetega hakkama saama.
«Sageli on lihtsam võtta antidepressante kui minna ülemuse jutule ja nõuda töökorralduse muutmist või palgalisa,» ütles Sild. «Samas saab ravimite kasutamine vaid leevendada sümptomeid, mitte lahendada probleemi.»
Kuigi Ahe Vilkise sõnul on tööandjal kohustus oma töötajate tervise ja töökeskkonna eest hoolitseda, pöörduvad inimesed töötervishoiuarsti juurde harva, sest oma muredest rääkimist häbenetakse.
Vilkis lisas, et töötervishoiuarst oskab küll hinnata, kas töökeskkond tingib stressi ja läbipõlemist või mitte, ja soovitada lahendusi, aga inimese aitamiseks on kõige õigem ikkagi kvalifitseeritud psühholoog.
Missugused on töise läbipõlemise tunnused
1. staadium - mesinädalad
• entusiasm
• tööga rahulolu
2. staadium - õli tullevalamine
• rahulolematus tööga
• töötulemuste langemine
• unehäired
• närvilisus
• shoppamine
• lohutussöömine
• alkoholi tarbimise ja
suitsetamisharjumuste muutmine
3. staadium - kroonilised sümptomid
• füüsilise haiguse tunnused
• väsimus
• kurnatus
• viha
4. staadium - jooks peaga vastu seina
• rahulolematus kõige suhtes
Allikas: Mare Teichmann