Vaba õhkkond kontoris ergutab loomingulisust

Ilmselt on kõigile töö juures sõbralikult soovitatud: suhtu asjasse loominguliselt! Lihtne öelda, raske teostada.

Eriti keerukas on olukord sellises kontoris, kus päevast päeva peaaegu kõike loominguliselt võtma peab.
Äripäeva toimetuses tekkis arutelu loovuse ja loomingulise kontori fenomeni üle. Miks lehvitab Pegasus mõnele hoogsamalt tiibu, kui teistele ja kas nii subjektiivset nähtust nagu loovus saab ka väliste vahenditega välja meelitada?
Esmalt otsiti vastuseid siseUkujundusest ning leiti, et tuhmid seinad erilisi mõttevälgatusi ei soodusta. Samuti oli mure kitsukese puhkenurgaga, kuhu kõik huvilised patareisid laadima ei mahu.
Sisekujundaja Kristiina Voolaid arvab, et loominguline kontor peaks pakkuma töötamiseks erinevaid lahendusi - üldiselt võiks kontor piisavalt omavahelist suhtlemist toetada, kuid samas pakkuma ka eraldumise võimalust. "Kõik oleneb kontorist ja sellest, mis tööd seal tehakse, loomingulisi ameteid on ka erinevaid. Üks, mida sellise töö juures vast vältima peaks, on kindel ja jäik struktuur," lausub Voolaid.
Toomas Kivi omanimelisest arhitektuuribüroost peab sisekujunduse mõju individuaalseks. "Eks ta midagi mõjutab ikka, aga meie kontor nii väikseks jäänud, et kujundus praktiliselt puudub," selgitab Kivi. "Tihti piisab pisidetailidest, mis silmale ja hingele hetkelist kosutust pakuvad, trendivärki kokku korjata ei õnnestu ja ei huvita ka."
Erinevate inimeste erinev ruumi- ja privaatsusevajadus pole Kivi hinnangul eriti kergesti lahendatav probleem. Seega soovitab ta suurema suhtlemislärmi, näiteks kohvinurga, vaiksemast töötsoonist eraldada. "Võib ka vastupidi olla, et kohvik on vaikne ja mujal käib elavam suhtlemine, aga kuskil peab vaikust kuulata saama," arvab Kivi. "Vetsus peab vaikne olema!"
Loomingulist õhkkonda aitavad luua ka kolleegid. "Usun, et loominguga tegelevasse kontorisse ei satugi inimesed, kelle aurad omavahel ei sobi," arvab Kivi. "Selleks et loominguline olustik ei kaoks, peab kaastöölisi näiteks kiusama ja ehmatama. Loovusele aitab siis kaasa kas või kaaslaste rahulolev mõmin."
Reklaamibüroo Lamp tööruumid esialgu traditsioonilist kontorit suurt ei meenuta. "Loomingulise õhkkonna kujundamine sõltub inimestest, kes konkreetses ruumis viibivad. Oleme püüdnud võimalikult palju inimese eelistustega arvestada," räägib turundusprojektide juht Kirke Vile oma aafrikapärase kabineti töölaua taga. "Siia kabinetti on need asjad aegapidi kogunenud," ütleb Vile ning osutab erinevate Aafrika hõimude maskidele-piltidele. Päris Aafrikast maskid siiski toodud pole. Akvaariumis ujuvad küll musta mandri kalad, kuid needki osteti kohalikust loomapoest. Sellegipoolest on ruumis hubane ning ka kabineti omaniku sõnul on seal päris mõnus töötada.
"Üks asi, millega loovust kindlasti välja meelitada saaks, on loovinimese julgete ja kohati lausa uskumatute soovidega arvestamine. Kui endas liigset realistlikkust maha surudes need soovid ära kuulata ja teoks teha, ongi loominguline õhkkond tagatud," soovitab Vile ning arvab, et ükski lõhnaküünal, elusorganism või sisekujundus ei saa loovust tekitada, kui inimene ise ei tea, mis teda looma innustaks.
Olukordi, kus mõte lihtsalt ei jookse, tekib ka kõige loomingulisemas kontoris. "Tavaliselt satub mõttetegevus mingisugusesse ühtlasesse rütmi, mis tuleb katkestada. Selleks sobib näiteks keskkonna vahetus - millelegi lõbusale või hoopis tööga mitteseonduvale keskendumine," selgitab Vile ning lisab, et taas loomelõnga leidnud töötajat oleks targem võimalikult vähe segada.
Lambi kontori ühes tumeUsinises kabinetis võib töörutiini lõhkumiseks arvuti tagant kohe diivanile hüpata ning vajadusel sellel isegi mõne hetke tukkuda. Seda magamisvõimalust on Vile sõnul kasutatud küll üksnes mõnel harval korral.
Loomingulisust hinnatakse ka pealtnäha konservatiivsetes ametites. KPMG Estonia õigusnõustaja Jaan Heinsoo sõnul on temagi töö juures samuti oluline avar mõtlemine ja oma initsiatiiv.
"Loomingulisust saab ergutada näiteks koolitustel osaledes ja artikleid kirjutades," räägib Heinsoo. "Oma loovust saab väljendada ka nii-öelda ajutrusti koosolekutel, kus ka eriti loomingulistel inimestel on võimalus kapist välja tulla."
Madli Kents
Äripäev  26.08.2005