Inimene vajab puhkuseks aega iseendale

Eve Jaakson
Postimees
22.08.2006
Kui suvi õpetas teid puhkama, siis jätke see tunne meelde. Ka morni töörügajana tuntud eestlane peab lõõgastuma, soovitavalt igal nädalavahetusel.
Iga tööinimene peaks suutma kontsentreeruda nii töötegemisele kui puhkamisele. OÜ Baltic Corporate Trainingu koolitaja Jana Tamm tõdes, et eestimaalased ei oska väga hästi nädalalõppudel lipsu lõdvaks lasta, endale kulutatud aja pärast tuntakse südametunnistuspiinu.
Koolitaja rääkis, et inimesed kurdavad tihti luhtaläinud puhkepäevade üle, mis kulgevad kodutööde ja telekavaatamisega täidetult ega paku vaimule õigupoolest mingit värskendust.
Tamme sõnul pole tal endal töömõtteid koduukse taha jätta raske alates lapse sünnist. «Laps on lihtsalt niivõrd võimas!» kiitis Tamm. Ta kinnitas, et ümber lülituma saab õppida iga inimene, isegi kui teda ei oota kodus väike, aga võimas võlur.
Püha aeg endale
Et pärast nädalavahetust saaks tööle naasta väljapuhanuna, peab enda jaoks aega võtma. Tamm rääkis, et tihti ei oska inimesed isegi selgitada, miks nad ei tee puhkepäeviti asju, mis neid tõesti lõõgastavad, selmet lihtsalt oleskleda. «Pärast sellist nädalavahetust on muidugi tunne, et see oli lihtsalt raisatud aeg,» lisas ta.
Võtmetähtsusega on see, et ka kuitahes hõivatud inimene võtaks aega ainult iseenda jaoks. Tamm märkis, et eriti kergelt kipuvad oma isiklikke soove ja vajadusi alla suruma naised, kellele nädalavahetus tähendab kaht pingelist päeva, mil tuleb ära teha kõik kodutööd, milleks argipäeviti aega ei jagu.
Kui inimene ei luba endale kohustustevaba olemist, siis ei pruugi tal varsti enam jaguda jaksu töödega toimetulekuks. «Üks mu tuttav naine ütleb selle kohta väga hästi – kui kellelegi ei meeldi minu tolmurullid, siis ärgu tulgu külla,» pajatas Tamm.
Et ka pereema saaks end inimesena tunda, peab kodus muidugi valitsema mõistlik töödejaotus. Naissoost abielupool pole sõnatul kokkuleppel kohustatud kõiki töid ära tegema.
Psühholoog Milvi Igalaan tõdes, et vahel sätivad kodutöödesse uppunud pereemad end ise ohvri rolli, väites, et teised ei tee asju küllalt korralikult. «Õige oleks siiski kedagi appi kutsuda ja mitte püüda olla nii perfektne,» sõnas ta.
Igalaan rõhutas, et iseendale mõeldud aeg väärib märkmikku kirjapanekut nagu teisedki olulised asjad. «Ja kui on kirja pandud, et kuuest seitsmeni ma puhkan, siis nii on ja selle aja kallale ei minda,» rõhutas psühholoog.
Igalaan tõdes, et tänapäeva inimesed kipuvad puhkust võtma kuidagi väga materiaalselt, küsides: aga mida ma sellest saan? Ent puhates võiks nautida protsessi ja kui keegi lõõgastub näiteks savi voolides, pole oluline, kui tema käe alt vaid parajad plönnid välja tulevad.
Nautida protsessi
Inimesele on küllalt vajalik vahel tunda, et ta mitte ainult ei P E A midagi kogu aeg, vaid vahel ta lubab endale ka midagi, mida T A H A B.
«Iseendaga olla on kohustus iseenda ees,» rõhutas Igalaan. Et me suudaks hästi töötada ja olla muidu ilusad inimesed, peab olema mingi aeg, mil meil on mahti oma mõtteid lõpuni mõelda ja puhata.
«Inimesel peab olema mingi koht, kus ta tunneb iseennast ära,» sõnas psühholoog.
Meelespea nädalavahetuseks
• Tööd tehke tööajal, väljaspool seda ei tasu pead töömõtetega koormata. Pidev sihitu muretsemine ei paranda midagi, teeb vaid haigeks.
• Nädalavahetus ärgu kulugu üksnes kodutöödele ja magamisele, lubage endale midagi erilist, mis eristaks seda argipäevist.
• Kui kõik kodutööd on pereema turjale laotud, on pere tööjaotuses midagi tõeliselt valesti. Mees ja lapsed saavad ja peavad oma panuse andma!
• Leppige iseendaga kokku aeg, mil teete just neid asju, mida ise tahate teha. Vahel on vaja ka sihitult kaugusse vaadata ja oma mõtteid mõelda. Ärge laske endalt seda aega võtta, see on teie kohustus iseenda ees.
• Inimesed puhkavad erinevalt, ent isegi paadunud raamatukoi võiks nädalavahetusel kas või ühe jalutuskäigu teha – see on tervisele hea.
• Mõelge igaks nädalavahetuseks välja üks eriline ja nauditav asi, olgu see siis mitu tundi kestev vanniskäik, sõpradega saunatamine või väike veiniõhtu.
• Paarisuhtes peab arvestama teineteise vajadustega, kuid sellel ei saa lasta isiklikke soove nullida. Öelge partnerile välja, kui soovite mingit asja teha üksi – mõistagi tehke seda delikaatselt, kaaslast solvamata.
• Peaasi on teha midagi meeldivat, mis annaks elule värvi ja ei laseks tekkida tundel, et nädalalõpp on tühja läinud.