Kirumine ja kaeblemine muudab juhmiks

Kui planeerite uut aastat, siis on hea vaadata, millele oma fookust seada. Allpooltoodud teadusartikkel motiveerib ehk rohkem head märkama, oma tähelepanu eelkõige enda tegemistel hoidma ja sellega ise edasi arenema.

Leidsime allpooltoodud artikli ühe organisatsiooni seinalt koos kommentaariga: Järeldus sellest artiklist: räägime asjadest, mis meile meeldivad ja rõõmu teevad. Probleeme lahendame ka, aga muu jama ajame kuskil mujal, mitte tööl.

Mastery Koolitus

 

KAEBLEMINE NÜRISTAB KUULAJA AJU

Piret Pappel (Novaator)

Kiruvad ja kaeblevad töötajad muudavad kogu kontori juhmiks.

Inimese aju hipokampus on erakordselt tundlik stressihormoon kortisooli suhtes.

Vaid pool tundi stressi, näiteks ebameeldiva klatši kuulamist viib kortisooli taseme kehas nii kõrgele, et närvirakud hakkavad kiiremini surema. Samasugust mõju avaldab ka häiriva sisuga telesaadete vaatamine, vahendab Novaator.

Pidev pinge muudab hipokampuse pisemaks ja inimene ei suuda enam uut infot piisavalt kiiresti vastu võtta ega uute olukordadega kohaneda. Seda näitasid Standfordi ülikooli neuroteadlase Robert Sapolsky uurimused.

Samas on vaja kontoris probleeme arutada. Kas halbadest asjadest ei tohiks üldse rääkida? Koolitaja Trevor Blake´i sõnul ei otsi kaeblejad lahendusi, vaid soovivad taga rääkida neid häirivaid inimesi ja olukordi.

Enda kaitsmiseks on võimalik kaeblejatest eemale hoida nagu välditakse suitsetajaid.

Kurtjalt saab alati küsida, mida ta probleemi lahendamiseks teha kavatseb. Tavaliselt ei oska nad midagi välja pakkuda ning kõnnivad solvunult minema.

Kui naaberlaua taga istuja pidevalt hädaldab, on võimalik end välja lülitada - kujutle, et sind ümbritseb paks klaas, mis blokeerib kogu jutu või fantaseerida, et oled oma lemmikkohas, kus keegi sind otsida ei oska.

Link originaalartiklile: https://www.novaator.ee/ET/meditsiin/kaeblemine_nuristab_kuulaja_aju/