Kui stress paneb kõhu valutama

Autor: Liisa Näripea/ sekretär.ee
Allikas: www.bioneer.ee 31.juuli 2009
Mõnikord tundub kogu elu ühe kõhuvaluna. Iga pingeline olukord paneb sees keerama... Stressi kõhuvalu vaevusi saab siiski nutikate viisidega kontrolli all hoida.
1. Hangi võimalikult palju teadmisi stressist tingitud kõhuvaevuste kohta. Teadmised rahustavad asjatuid hirme, mis teevad kõhuvalu muidu hullemaks.
2. Õpi lõdvestumistehnikaid. Hangi selle kohta filme, raamatuid või mine võimlemisrühma.
3. Mõtteharjutused või meditatsioon juhivad tähelepanu mujale, harjuta neid.
4. Otsi enda jaoks rahuldust pakkuvaid ja enesetunnet parandavaid asju. Lisa oma ellu meeldivaid tegevusi. Halb tuju, kurbus ja vastakad tunded võivad võimendada kõhuvaevusi.
5. Naudi aega, mil kõht ei piina. Ära oota valu! Pinges olek ja kõhuvalu ootamine vaid lisavad vaevusi.
6. Kui kõhuvalu on platsis, katsu oma tähelepanu suunata mujale. Helista sõpradele,et nendega koos midagi teha, tegele oma harrastustega või mine kasvõi jalutuskäigule.
7. Stressist tekkivad kõhuvaevad on ohutud! Kui nende pärast liialt pabistada või hirmul olla, teeb see vaid asja hullemaks.
8. Õpi oma stressi juhtima. Jälgi, millises olukorras ja millise koormuse juures enesetunne halvaneb. Mõtle, mida konkreetset võid teha stressi vähendamiseks. Otsi lahendusi keerulisteks olukordadeks ja tugevaks stressiks.
9. Proovi enda eest paremini hoolitseda, kui stressiolukordi pole võimalik vältida ning tuleb need välja kannatada. Mõtle, mis annanb sulle energiat ja kasuta seda.
10. Ära jää oma mure ja vaevaga üksi, räägi sellest lähedasetega ja otsi tuge.
11. Kui vaevused tunduvad ületamatud, ja sa ei saa sellega hakkama, otsi abi proffessionaalidelt.
12. Tapa stressi positiivselt. Väike kogus alkoholi võib mõjuda rahustvalt aga kui sellest saab harjumus, võimendab see kõhuvaeva ja võib viia alkoholismini.
13. Katseta puudutusteraapiaga nagu näiteks massaaz. Iseenda kõhu silitamine ja masseerimine võib vabastada suuremast piinast ja rahustada.
14. Lõdevestu muusikat kuulates.Muusikateraapia toimib alati masenduse korral.
15. Puhka piisavalt. Kõhule mõjub hästi, kui elu kulgeb reziimi järgi.
16. Liigu regulaasrselt. Liikumine parandab soole tööd ja vähendab soolegaasidest tekkinud puhitust ja valu.
17. Väldi enne pigelisi olukordi neid toiduaineid, mis võivad vaused veel hullemaks teha.
18. Söö korrapäraselt ja rahulikult kõhule parajaid koguseid. Liiga täis söömine venitab magu ja soolestikku ning lisab vaevusi.
19. Säilita huumorimeel. Paljud kroonilised haiged peavad seda üheks energiaallikaks!