Kuidas esinemisnärvist üle saada

Andrus Kahn
Postimees 05.09.2006
Paljudes inimestes põhjustab avalik esinemine ärevust. Kui kerge ärevus aitab inimesel pingelistes olukordades toime tulla, siis liigne ärevus mõjub pärssivalt.
Liigse esinemisärevusega toimetulekuks on kaks põhilist teed.
1. Muuta ärevust tekitavaid mõtteid
«Ma teen ennast lolliks, hakkan oksele ja värisema. Publik jääb magama või jalutab minema. Inimesed hakkavad naerma...» Kui peas liiguvad sellised mõtted, tuleb endale teadvustada, et publik ei näe ega tea sinu hirme, need on sinu enda välja mõeldud.
Sellisel puhul on kasulik sisendada endale edukat esinemist toetavaid mõtteid: «Publik ei taha minu läbikukkumist, vaid SOOVIB, et esinemine oleks EDUKAS. Mind on PALUTUD rääkima, kuna see HUVITAB publikut. Olen oma ala EKSPERT.»
Samuti võid mõelda, et sa ei pea mitte tähtsat kõnet, vaid vastad lihtsalt küsimustele. Võta kuulajaid kui koostööpartnereid ja inimesi, kes suhtuvad sinusse sooja armastusega.
2. Mõjuta oma keha
Liigse esinemisärevuse korral keha reageerib – vallandub adrenaliin, vererõhk tõuseb, lihased kangestuvad, südamelöögid kiirenevad ja inimene hakkab higistama.
Selle ennetamiseks ja vältimiseks ringuta korralikult enne esinemist, tee pearinge ja kätetõsteid ning lõdvesta kõik lihasgrupid. Head on hingamisharjutused, püüa hingata sügavalt, rahulikult ja aeglaselt.
Kujuta ette oma edukat esinemist, huviga kuulavat publikut ja aplodeerimist. Kujutle vahetult enne esinemist meeldivat pilti hetkest, kus olid õnnelik, rahulik, rõõmus ja tundsid end turvaliselt. Lõõgastuda aitab ka kerge kaela ja käte massaaž või mõni füüsiline harjutus.
Enne lavale tulekut hinga sügavalt sisse, suuna pilk üles ja aja selg sirgu.
8 nippi edukaks esinemiseks
1. Järgi alati esinemise põhireeglit «KISS» («Keep It Simple Stupid!» ehk «Hoia see rumalalt lihtne!»)
2. Pane kogu oma kõne kirja.
3. Harjuta kõnet peegli ees.
4. Alusta üllatavalt, intrigeerivalt, kasutades tsitaati, küsimust, vanasõna või nalja. Ära vabanda ega halvusta ennast närvilisuse pärast – sa pole kellelegi midagi teinud.
5. Vajadusel pea paus – peale sinu ei häiri see kedagi.
6. Lõpeta meeldejäävalt ja teemat kokkuvõtvalt.
7. Vaata, mida enne esinemist sööd; väldi ergutavaid või alkohoolseid jooke ja rahusteid.
8. Harjutamine teeb meistriks. Enese arendamiseks tuleb raskustele vastu astuda. Püüa võimalikult palju esineda ja õpi ohjeldama oma lavahirme.
Allikas: Andrus Kahn