Särav ettekanne eeldab eeltööd

Merilin Susi
Äripäev
07.08.2000
Säravaks esinemiseks, olgu see kas väike koosolek, presentatsioon või midagi muud suuremat, on vältimatu põhjalik ettevalmistus. Mis on see saladus, mis muudab mõned esinejad kindlaks auditooriumi ees, teised aga ebakindlaks? Suur osa on selles, kui hästi antud teemat vallatakse ja kui kindel oma kompetentsuses antud valdkonnas ollakse.
Alljärgnevalt mõned näpunäited, kuidas kõnet ette valmistada.
Tee selgeks, mida räägid. Millist ja kui suures mahus infot plaanid edastada. Jäta välja ebaoluline ja keskendu peamisele. Pea alati meeles, et inimese info vastuvõtmise võimetel on piirid. Liiga palju erinevaid mõtteid ühes ja samas kõnes ei pruugi anda head tulemust.
Pane paika struktuur, millises järjekorras infot edastad. Jälgi, et ettekandel oleks loogiline ülesehitus, konkreetne algus ja lõpp. Ei ole soovitav kogu kõnet paberile välja kirjutada, kasuta parem märksõnu.
Parim on, kui oled oma teemas nii kindel, et ei vaja paberilt ette lugemist. Märksõnad tagavad, et sa ei unusta mõnda tähtsat kohta ja tead kõne järjekorda.
Pea meeles: jõuline algus ja inspireeriv lõpp on võti selliseks ettekandeks, mis jääb inimestele meelde. Seepärast valmista need osad eriti hoolikalt ette. Tea, mida räägid.
Ära kunagi alusta nn naljaka looga. Võib juhtuda, et auditooriumi meelest lugu pole naljakas, ning vajaliku positiivse õhkkonna loomise asemel põrud täielikult läbi.
Teine, mida kindlalt väldi, on vabandamine, et ei jõudnud ette valmistada või et oled halb esineja vms. Vabandus ütleb kuulajatele, et sa lihtsalt ei pea neid piisavalt tähtsaks, kuna sa ei leidnud aega valmistumiseks, seega nemad vastavad ükskõiksusega su kõne suhtes. Enese maha tegemine ei loo head õhkkonda, vaid loob eeldatud kaasamõtlemise asemel ükskõiksust. Inimesed tahavad näha ja kuulata häid esinejaid.
Mängi kõne läbi. Kui kõne ülesehitus on valmis, võta endale aega kogu ettekanne läbi mängida. Saad teada, kui palju su kõne aega võtab. Hea on, kui saad kellegi endale vaatajaks-kuulajaks harjutamise ajaks, see annab võimaluse küsida tagasisidet ning häid nõuandeid. Inimesed on alati abivalmis, kui nende arvamust kuulda tahetakse. Kui mängid ettekande enne tõelist esinemist läbi, annab see sulle vajaliku kindluse ja tagab sorava esinemise.
Valmista ette küsimused. Kui soovid esinemist teha interaktiivses vormis, mõtle valmis ja kirjuta üles küsimused, mida soovid auditooriumilt küsida. Mõtle, milliseid vastuseid sa ootad, sellest lähtuvalt valmista ette küsimused.