Väsimus on suurte saavutuste kõrge hind

Milvi Tedremaa
Terviseleht
16.03.2005
Inimene, kes on pidevas väsimuse seisundis, muutub füüsiliselt täiesti kurnatuks. Ta on iseenese hale vari.
Väsimus mõjutab inimese funktsionaalset seisundit. Kui ei ole jõudu ja energiat, osutub tühisemagi töö tegemine väga raskeks. Muututakse vähe liikuvaks, väheneb töö efektiivsus, kannatab motivatsioon, otsuseid võetakse aeglasemalt vastu, elule tervikuna vaadatakse süngelt. Tekivad raskused suhtlemisel sõprade ja sugulastega. See kõik ei rõõmusta inimest, eriti veel siis, kui ta kogu elu on elanud aktiivselt-töiselt.
Kõige lihtsam on kirjutada see kõik oma vanuse arvele, võttes seda vananemise järjekordse tundemärgina. Enamikul juhtudel pole väsimus siiski seotud ei vananemise ega haigustega. Hoopis sagedamini tuleb seda vaadata kui signaali, mis annab märku sellest, et organism saab midagi ebapiisavalt või ei saa üldse. Paljudel juhtudel on väsimus seotud ülemäära suure töökoormusega, arvutute stresside, üleliigse kehakaalu, ebaratsionaalse toitumise ja füüsilise koormuse puudumisega.
Üksnes kodused tööd neelavad tohutu suure energiaannuse. Tema tekkes on oma jõult esimesel kohal stress. Stressi kurnav faktor ilmneb paljudes elusituatsioonides, mõjudes füüsiliselt ja emotsionaalselt.
Inimese toitumisreziim formeerus nooruses, hilisemates aastates see enam ei sobi. Kannatades ülesöömise all kogutakse kehale liigset rasva. Nii kantakse pidevalt kilogramme, mis loomulikult võivad kaasa tuua nõrkustunde. Ka teine äärmus - alatoitumus toob kaasa väsimuse, sest organism ei saa aineid kulutatud energia taastamiseks.
Väsimust põhjustab ka suitsetamine, alkohol, ebaõige unereziim. Väsimus on hind, mille maksame selle eest, et oleme ületanud oma võimaluste piirid. Keha ja mõistus ütlevad - ei. Pidev töö ilma meelelahutusteta loob stressi, kurnab vaimsed ja füüsilise jõu.
Kaitske end jalutuskäikudega. 10-minutiline jalutuskäik toob kaasa olulise meeleolu tõusu. Tõuseb organismi energiatase, selline seisund kestab kaks tundi.
Kui toidus puuduvad vitamiinid, mineraalained, põhjustab isegi tühine defitsiit energiatasandi allakäigu. Kuna seedeprotsess kulutab palju energiat, siis süüa väikeste annuste kaupa.
Väsimust aitab peletada näiteks kohv. Teadusuuringud on näidanud, et kofeiin, mis sisaldub 1 tassis kohvis, hoiab energiat kõrgel tasemel kuue tunni jooksul.
Väsimuse põhjuseks võib olla ka vähene vee joomine. Juua tuleb 6-8 klaasitäit päevas.
Tavapärast toitumist tuleks täiendada vitamiinide ja mineraalainete preparaatidega. Siis on organism täielikult rahuldatud.
Niisiis - väsimus, see on omapärane kokteil stressidest, üksluisusest ja frustatsioonist, mis toob endaga kaasa enneaegse vananemise tunde. Ta jätab inimesed ilma füsioloogilistest ja psüühilistest ressurssidest.
Kui elus ei ole vaheldust, siis pole elus ka helgeid hetki. Vaheldusrikkus on väsimuse profülaktika.
Raskused tekivad siis, kui inimesel on palju ülesandeid, aga emotsioonidel seejuures puudub väljund. Selline tunne on omane paljudele meestele. Väsimus on suurte saavutuste kõrge hind.
Tee väsimusele on sageli sillutatud sooviga täiuslikkusele. Kõrgele arenenud kohusetunne viib paljusid väsimuseni. Endale esitatakse nii suured nõudmised ja neid ei suudeta täita.
Vastutusrikkad elualad viivad samuti väsimuseni. Töö, mis nõuab alatist tähelepanu, pinge, mille toob kaasa kartus eksida, on nii suur, et 40.-50. aastais on need inimesed sunnitud jätma oma töö.
On oluline, et inimese ettevõtmised omaksid sotsiaalset toetust ja positiivset stimulatsiooni. Vastasel juhul tuntakse end väljapigistatud sidrunina.