Heaolemine on õpitav

EMT personalijuht ja TTÜ professor Milvi Tepp kinnitas, et heaolemine on õpitav. “Tänapäevased teaduslikud aju-uuringud on tõestanud, et õnnelik olemine on õpitav ning ajus toimuvaid protsesse on meil endil võimalik ümber programmeerida. Välistest teguritest sõltub ainult kuni 30%,” rääkis Tepp 18.–20. maini Kuressaares toimunud seminaril seminaril “Kas heaolemine on õpitav?”.
Tallinna Ülikooli psühholoogiaprofessor Mare Pork leidis, et kui inimene on pingetest vaba, siis on ta automaatselt lahke ja tolerantne ka teiste vastu.
“Mitte ainult see ei ole tähtis, et mina end hästi tunneksin: kui tunned ise ennast hästi, on ka teistel minu läheduses hea olla,” märkis Pork.
ASi Kermon juht ja Eesti Naisettevõtjate Liidu president Kersti Kracht õpetas, kuidas leida endas üles piiravad programmid, mis inimese sees jooksevad ja mis tuleks kinni panna. Need on piirid ja piirangud, mis inimese sisse on kinnistunud.
Krachti sõnul on täiesti tavaline, et me programmeerime ennast ja oma lapsi ning manitseb lastega ettevaatlik olema. “Näiteks kui öelda lapsele, et sa ei hakka mitte kunagi matemaatikast aru saama, siis täiskasvanuna jookseb tal matemaatikaga kokku puutudes alati juhe kokku. Me ei tohiks mitte mingil juhul lastele öelda, et ärgu unistagu või ärgu rääkigu lollusi, et see pole tema jaoks, et ta ei ole selleks võimeline, sest sellega pannakse tema unistused kinni,“ räägib Kracht.
Silva meelekontrolli meetodi abil on neist piirangutest võimalik vabaneda, kasutades erinevaid lõdvestumis- ja enesearendustehnikaid.
Äripäev  30.05.2005