Kuidas esimene tööpäev mööda saata?

Alari Koel
Postimees 08.11.2005
Kui olete veel katseajal, tuleb peale suurepäraste töötulemuste näidata, kui kiiresti uues meeskonnas kohanete.
Kergendamaks uues töökohas sisseelamist, tuleb juba esimesel päeval endale selgeks teha, milline on kolleegide omavaheline läbisaamine.
Töökoha sotsiaalsest võrgustikust saate kõige paremini aru, kui iga kolleegiga rääkides mainite midagi eelmiste vestluskaaslaste kohta. Seejuures üritage jälgida, millised on inimeste reaktsioonid töökaaslaste nimedele.
Pidevalt kirjeldades väikseid sõnavahetusi või juhtumisi kolleegidega, tekitate vestluspartneris tunde, nagu kuuluksite juba seltskonda – teil on ühiseid kogemusi ja mälestusi.
Esitage küsimusi
Tutvudes oma tulevaste kaastöötajatega, peab seega erilist tähelepanu pöörama nimedele, seejuures ka enda omale. Nimi tuleb selgelt välja öelda, mitte kiirustades ja kuuldamatult.
Kui vestluspartneri nimi ei jää meelde, peaksite esitama talle lisaküsimusi, arendades kerget vestlust. Tutvust tuleks teha kõigi uute töökaaslastega, kaasa arvatud koristajaga.
Kindlasti ei tohi endast rääkides maha vaadata. See võib jätta mulje, et te häbenete midagi, peate tööd väga lihtsaks või rutiinselt igavaks.
Suhtumine peab olema entusiastlik, jättes mulje, et teete tõeliselt meelepärast tööd isegi siis, kui ülesanded on kaelamurdvad ja raha saab pingutuse eest liiga vähe. Optimistlikud inimesed meeldivad alati kõigile, ka küünikutele.
Samas on teistele meele järele olemisel kaks äärmust: te ei meeldi kellelegi, aga täidate kohustusi hästi, või te ei saa tööga hakkama, kuid meeldite kõigile. Valida tuleks siiski kuldne kesktee.
Juba esimesel tööpäeval peaksite olema ka tähelepanelik märkide suhtes, mis annavad vihjeid töökaaslaste siiruse kohta.
Kui uued töökaaslased räägivad kedagi taga, ja seda isegi põhjusega, ei ole mõttekas arutellu sekkuda ja tundmatu inimese kohta arvamust avaldada. Kui uus töökeskkond osutub sõjatandriks, kus inimesed otsivad uut kahuriliha, peate varjuma kaugele tagalasse, et mitte rindele sattuda.
Jälgige pilke
Jälgima peaks ka inimeste pilke ning naeratuski ütleb palju. Siiralt naeratavas näos on suunurgad kergelt kaardus, kulmud veidi alla vajutatud ning silmad paistavad olevat kissis.
Kõik loetletu on vajalik, et oskaksite järgmisel päeval uues töökeskkonnas orienteeruda ja kiirendada kohanemisprotsessi, rääkimata edasiarengust.