Meeskonnavaimu puudumine tööl tekitab depressiooni

Allikas: www.tarbija24.ee 12.04.2009
Soome uurijad leidsid, et kõigist stressirohke töökeskkonna teguritest on tervisele kõige kahjulikum meeskonnavaimu puudumine, mis tekitab depressiooni ja põhjustab alkoholi kuritarvitamist.
Uuring viidi läbi Turkus asuvas Soome töötervishoiu instituudis ja seda juhtis Marjo Sinokki, kirjutab Healthday.
Uuringus osales 3347 töötavat Soome inimest vanuses 30-64 aastat, kes vastasid küsimustele tööl valitseva õhustiku kohta. Osalejad hindasid oma töökoha psühholoogilist kliimat, lähtudes neljast kategooriast: julgustav ja uusi ideid toetav, umbusaldav ja konservatiivne, meeldiv ja vaba ning konfliktne ja tülisid tekitav.
Selgus, et töökollektiivis valitsev umbusaldus ja riiakus ei mõjuta inimeste ärevustaset ja alkoholitarvitamist, küll aga teeb seda meeskonnavaimu puudumine. Kui töökaaslastega ühtsustunnet pole, suurendab see 60 protsendi võrra tõenäosust, et inimene tunneb end masendununa. Lisaks võtsid meeskonnavaimuta töökollektiivide liikmed väga ühtehoidvas seltskonnas töötavatest inimestest poole suurema tõenäosusega antidepressante.
Terviseasjatundja Josh Klapow sõnas tulemusi kommenteerides, et kuna inimesed veedavad tööl suure osa päevast, mõjutab seal valitsev meeleolu tugevalt nende üldist psühholoogilist heaolu.
«Inimesed, kes tunnevad end tööl närvilise, äreva, kurva ja ärrituvana ning leiavad, et see segab neil töötamast, peaksid võtma neid sümptomeid kui võimalikku ohusignaali tõsisematest, kuid ravitavatest psühholoogilistest seisunditest,» ütles Klapow.
Doktor Carole Lieberman California ülikoolist ütles, et nõustub küll uuringu põhijäreldusega, milleks on tõdemus, et meeskonnavaimu puudumine suurendab stressi, kuid vaidleb siiski paaris punktis soomlaste avastustele vastu.
«Uuringust ei selgu, mil määral põhjustab kontoristress depressiooni ja mil määral tekitab depressioon kontoristressi,» sõnas Lieberman.
Lisaks tõi ta välja, et selle kümnendi algul läbi viidud uuringu tulemusi võisid mõjutada 11. septembril 2001. aastal USAs toimunud terrorirünnakud, mis tema hinnangul soodustasid depressiooni, ärevuse ja alkoholismi levikut nii USAs kui Soomes.