Milline on sinu huumoristiil?

Oled sa lõõpija, aasija, õrritaja, sõbralik naljataja või hoopis musta huumori austaja? Sinu huumorisoon ütleb palju sinu suhtlusstiili kohta.
Tänapäeval on hea huumorisoon kõrgelt hinnatud iseloomujoon. Otsime seda oma kaaslastes ja oleme uhked, kui seda ise omame. Vahel on see isegi tähtsam kui hea välimus või intelligentsus. Huumorimeelega inimesed on rõõmsad, enesekindlad ja nad on positiivse maailmavaatega.
Selline suhtumine nalja oleks antiikseid kreeklasi kindlasti üllatama pannud, sest nad pidasid huumorit loomult agressiivseks. Tegelikult on koomiliste inimeste imetlemine üsna uus suhtumine. Hea huumorimeel ei tähenda alati, et inimene onhea suhtleja. See võib olla hoopis märk lõhestunud isiksusest.
Huumor on nagu kaheteraline mõõk. See võib sepistada paremaid suhteid ja aidata elus hakkama saada, aga samas võib see olla ka söövitav, hävitada eneseväärikust ja soetada vaenlasi. See on suhtlusvorm nagu kõnegi ja me kõik käime sellega erinevalt ümber.
Me kasutame siduvat huumorit, et parandada suhteid. Samas saame me sellega ka soovimatuid isikuid eemale tõrjuda. Samuti võib hukkamõistev huumor olla mugavama õhkkonna loomise vahend. Näiteks töötajad, kes kannatavad ebaõiglase ülemuse all, muudavad kontori tihti talutavamaks, salaja hirmuvaltsejat naeruvääristades.
Sinu huumorisoon ütleb palju selle kohta, kuidas sa endasse suhtud. Need, kes harrastavad ennasthävitavat huumorit, teevad enda üle nalja, et teistele lõbu pakkuda, kalduvad säilitama vaenulikkust enda vastu ka siis, kui on üksi. Sarnaselt suudavad need, kes suhtuvad maailma lõbusa tolerantsusega, enda puudujäägid andeks anda.
Hukkamõistev huumor
Seda agressiivset huumoristiili kasutatake teistega manipuleerimiseks ja nende kritiseerimiseks, pilkealust isikut kiusatakse sarkastiliselt ja naeruvääristatakse. Kui see on suunatud poliitikute vastu, on see tavaliselt kahjutu ja lõbus. Aga tegelikus elus on sellel suhetele teravam mõju. Hukkamõistvat huumorit kasutatakse ka teiste arvel endast parema mulje jätmiseks. Näiteks räägitakse sõpradele teise sõbra piinlik lugu.
Õrritavat huumoristiili kasutades, ütlevad nalja tegijad tihti: „Ma tegin vaid nalja!“, veeretades süütunne endalt ära. Miski ei viita sellele, et hukkamõistva huumoristiili viljelejad kohanekid seltskonnas halvemini. Samas maksab see kätte isiklikes suhetes.
Siduv huumor
Siduva huumori kasutajatega on lõbus koos aega veeta. Nad ütlevad lustlike asju, räägivad nalju, aasivad vaimukalt ja tõstavad tuju. Need inimesed annavad huumorile hea nime. Nad suudavad ebameeldivates olukordades pinget vähendada ja enda vigade üle naerda.
Vihka-mind huumor
Selle huumoristiili viljelejad teevad teiste lõbustamiseks enda üle nalja. Tilluke kogus sellist huumorit on võluv, aga väiksest saab tavaliselt suur. Rutiinselt laseb nalja tegija ennast jälle alandada, mis hävitab tema eneseväärikust, kasvatades deprssiooni ja ängi.
Elu üle naermine
Selle huumoritüübiga inimene kasutab huumorit, et väljakutsetega hakkama saada, naerdes igapäevaste absurdsuste üle. Peale selle, et see on hea viis suhete loomiseks, see on palett, mis täiustab meie elu värvidega.
Teooriad, mis seostavad huumorit hea tervisega, peavad arvatavasti silmas seda, et omades maailma asjade suhtes iroonilist vaatenurka, on raske jääda murelikuks ja vaenulikuks. See on ennast-lõbustav huumor, sest kui juhtub midagi veidrat või ärritavat, ei ole sul vaja teisi inimesi, kes sind naerutaks. Sa oled suuteline ise olukorra üle naerma.
Autor: Anna Saarso/sekretar.ee
Allikas: www.bioneer.ee, 13.november 2008