Õige inimene teeb õigeid asju

Mats Soomre
Eesti Päevaleht 05.12.2005
Mõned meeskonnad toimivad paremini kui teised. Oma osa on siin nii juhtidel kui ka meeskonnal endal, kuid enamasti tuleb mängu inimese sobivus meeskonna või tööga.
Kui kutse-oskuste kõrval keskenduda ka inimeste omavahelisele sobivusele koostööl, on hilisemat närvi-, aja- ja rahakulu võimalik vältida.
Meeskond suudab kasutada oma tegelikku potentsiaali ja toimida parimal viisil vaid siis, kui see koosneb erisuguste käitumis-eelistustega inimestest.
Maailma üks tuntumaid koostöösuhete uurijaid ja konsultante dr Meredith Belbin on koos kolleegidega Henly juhtimiskolledĻist uurinud meeskondade käitumist üle maailma. Uurimistöö tulemustest valmis meeskonnarollide mudel, mis hõlmab üheksat rolli. Igaüks kirjeldab selle positiivset panust meeskonda. Ka lubatud nõrkusi, millega tuleb arvestada. Meeskonnarollide õige kombineerimine on oluline iga koostoimiva meeskonna kujundamisel. Väga hästi toimivas meeskonnas on esindatud kõik üheksa rolli. Meeskonnas, kus on alla üheksa inimese, on igal inimesel kaks-kolm eelistatud rolli.
Asjatundja, hindaja, viimistleja
Novembri alguses toimunud PARE liikmete klubiüritusel said personalijuhid ja -spetsialistid võimaluse tutvuda oma isikliku meeskonnarolli profiiliga. Enesehinnangu küsimustiku täitsid 52 inimest. Meeskonnarollide analüüsi tulemusena selgus, et osalejate enamiku moodustasid Asjatundjad – inimesed, kel on parimad teadmised käsitletavast valdkonnast ehk siin siis personalitööst.
Meeskonnas oli mitmeid Hindajaid, kes on suurepärased analüüsijad ning suudavad väljapakutud suurepärastest ideedest valida just selle meeskonna jaoks kõige õigema lahenduse. Õnneks leidus osalejate hulgas mitu praktiliste oskustega Teostajat, kes suudavad ideid ja strateegiaid konkreetseteks ülesanneteks sõnastada.
Kindlasti on hädasti vaja Meekonnatöötajat meeskonnaliikmete heade suhete hoidmiseks. Loomult optimistlik Võimaluste Otsija aitab leida ja arendada uusi ideid meeskonnaväliselt.
Loetletud rollidega võrreldes oli osalejate hulgas veidi vähem Innovaatoreid, Koordineerijaid, Viimistlejaid. Kuid eduka meeskonna toimimiseks on vaja meeskonda ka Innovaatorit, kellelt saab uusi ideid ning kes suudab lahendada keerulisi probleeme. Asendamatu on Koordineerija, kes oskab toime tulla raskesti juhitavate Innovaatoritega ning leida igale meeskonnaliikmele just talle kõige paremini sobivad tööülesanded. Viimistleja puudumisel aga ei pöörata lõpptulemuse saavutamisel piisavat tähelepanu detailidele. Kui meeskond ei liigu ega arene enam piisava kiirusega, aitab hädast välja Kujundaja.
Tegelikus elus on meeskond enamasti juba olemas. Mõnikord tulebki hakkama saada väikeste meeskondadega ning jagada rollid väheste inimeste vahel. See eeldab, et inimesed oleksid valmis võtma eri rolle ning teostama end ka sellistes rollides, mis pole neile loomupärased. Siis on kõige mõistlikum analüüsida meeskonnaliikmete rolle, teadvustada nende tugevad ja nõrgad küljed ning vajadusel leida meeskonda sobivaim täiendus.