Töötajaid saab meeldivalt üllatada pisiasjade mäletamisega

Töötaja on tavaliselt südamest meelitatud, kui juht tema poole ootamatult nimepidi pöördub või laste käekäigu kohta küsib. See tundub lausa komplimendina ja paratamatult paneb mõtlema, et millega me küll selle tähelepanu ära teeninud oleme.
Muidugi võib tekkida küsimus, et kas seda üldse peakski tegema. Kujutage ette, kui ettevõttes on 100 või lausa 1000 töötajat – kes siis jõuaks kõike meeles pidada.
Kas tõesti on vaja teada kõigi töötajate pereelu ja lemmikloomi, õnnestumisi ja õnnetusi? Otsustage ise! Pikaaegne Suurbritannia peaminister Tony Blair teab teinekord nimepidi isegi kaamerameest, kes teda viimati filmis. Rääkimata telereporteritest ja ametnikest. See lihtsalt käib tema ametikohustuste juurde.
Tähtis ei olegi, kui palju te teate, vaid et äratate oma suhtumisega tähelepanu. See jääb hästi meelde ja tekitab sümpaatia ning hea enesetunde. Piisab sellest, kui juba teisel kohtumisel teretada uut töötajat nimepidi. Või olla hommikul esimene, kes sünnipäevalapsele õnne soovib. Aga seda tuleb teha ilmtingimata heast südamest. Kui olete natukenegi irooniline või ebasiiras, võite kaotada oma usaldusväärsuse väga pikaks ajaks.
Kuidas kõik nimed, sünnipäevad, õnnestumised ja saavutused pähe jätta? Psühholoog Mare Pork on öelnud, et õppimine toimub eelkõige siis, kui ta kindlustab elamuse. Just nimelt! Püüdke enda jaoks välja mõelda, miks just see inimene on sellise nimega. Kuidas see sünnipäev on seotud selle kuupäevaga? Millega seoses on just selle inimese saavutus teile või ettevõttele tähtis?
Kui te loote emotsionaalseid seoseid, siis need jäävadki meelde. Kõik tavaline kipub ununema. Kõik, mis meile aga tunde tekitab, püsib kauem meeles. Ja tunne võib tekkida ka sellest, kui tekitame teisele inimesele oma suhtumisega hea enesetunde.
Kuid kõik, mis meie peas on, ei püsi meeles igavesti. Me unustame. See on paratamatu aju enesekaitse, mille vastu aitab kordamine. Kasutage seda, mis teil meeles on. Teretage nimepidi. Tehke märkmeid. Vaadake igal hommikul kalendrisse, kas kellelgi pole äkki sünnipäeva, nimepäeva või muud tähelepanuväärset sündmust. Suhelge inimestega ja kasutage märkmepabereid.
Meeldejätmine on tegelikult lihtne, kui me teame, miks me midagi teeme ja keskendume selle mällujätmisele. See ongi kogu nipp! Aga et olla edukad, peame suutma neid reegleid kohandada oma igapäevaellu.
Juht peab alustama kõigepealt sellest, et otsustada, kas ta tahab töötajaid rohkem motiveerida. Kui ei, siis unustagu need nõuanded ära. Aga kui jah, siis keskendumine headele inimsuhetele ei ole talle probleemiks. Tähelepanelikkus ja hea keskendumisvõime on meeldejätmise vältimatuteks eeldusteks.
Inimesed sõltuvad siiski paljus mõtetest, tunnetest ja väärtustest. Suur osa sellest on seotud pere, sõprade ja kolleegidega. Halb suhtlemisoskus võib lõhkuda meie töövõimet, enesekindlust ja tervist.
Head suhted võivad aga liigutada mägesid, tervendada haigusi ja andestada vigu. Uuringud on näidanud, et mida positiivsem on ettevõttes juhtide meeleolu, seda tihedam on nende koostöö kolleegidega ning kokkuvõttes ka suurem kasum.
Eestis on koostatud spetsiaalne Edutainment TM kontseptsioon, mis hõlmab endas nii teadmiste omandamist kui ka meelelahutust. Tegemist on efektiivse tegevuste ahelaga nii töötajatele, partneritele kui ka klientidele. Tähtis pole niivõrd see, kuidas te midagi meelde jätate, vaid see, et te oma suhtlemisega aitate luua positiivset töökeskkonda.

Meeldejätmisel tasub kasutada viit kuldreeglit


Tähelepanu
Tähelepanu on otseselt seotud huviga. Aga kui teid miski ei huvita, siis ei jää see ka meelde! Õppige keskenduma õigetele asjadele, tegevustele, inimestele, ja siis jääb ka vajalik meelde! Õppige oma tähelepanu teadlikult suunama ja segavaid tegureid mitte tähele panema.
Seosed
Mida isiklikumaid seoseid inimeste, nimede, tegevuste või sündmuste vahel loote, seda kindlamini need mällu salvestuvad. Seosed võivad olla naljakad, kummalised, tavatud, ebaloogilised või, vastupidi, täiesti loogilised. Aga kõik, mis on tavaline, ei jää hästi meelde.
Kujutlusvõime
Kõik mõtted, mis on peas, on võimalikud tänu kujutlusvõimele. Mõtted aga vajavad mõtlemist. Kasutage oma isiklike seoste väljamõtlemiseks julgelt kujutlusvõimet. Kindlasti leiate seoseid nimede ja nägude, sündmuste ja kuupäevade vahel, kui vaid vaevute kujundlikult mõtlema.
Asukoht
Kõik meie ümber toimub kuskil ruumis. Ruum on aga väga väärtuslik info meie mälule. Iga inimene on meie mälus seotud mingi asukohaga. Iga tegevus on seotud mingi ruumiga. Kasutage seda värvikamate ja põnevamate ning seetõttu ka meeldejäävamate seoste loomiseks.
Kordamine
Me unustame paratamatult ja jätkuvalt. Ja nii peabki olema. Aga et vajalik info püsiks aktiivsena, tuleb seda süsteemselt kasutada. Kasutage pöördumisel nimesid.
Jagage vajalikku infot regulaarselt ja mitte ainult ühe korra. Paluge edastatud infot oma sõnadega korrata. Vaadake regulaarselt üle oma kalendrisse märgitud tegevusi, kuupäevi, kellaaegu jms. Kasutage pidevalt seda, mida teil on vaja meelde jätta!
Tauri Tallermaa
Äripäev
30.05.2005